Grywalizacja – czym jest?

//Grywalizacja – czym jest?

Grywalizacja – czym jest?

Grywalizacja jest zespołem działań zmierzającym do osiągnięcia konkretnego celu biznesowego, a nawet jego przekroczenie. Proces, który wytwarza zaangażowanie, chęć do rywalizacji, wygrywania indywidualnie i zespołowo. Jest to system, który pozwala realizować firmie ambitne cele biznesowe. Ilość i różnorodność działań menagerskich wpływa na zaangażowanie pracowników, na stymulowanie ich do większej aktywności biznesowej, poprawia atmosferę w firmie, buduje i wzmacnia relacje pomiędzy pracownikami i menagerami, wytwarza większe zaufanie do firmy, do jej działań, wpływa na rozwój struktur pracowniczych i zmniejsza jej rotację, rozwija kreatywność uczestników rywalizacji, jednoczy ich wokół wspólnego działania, wytwarza fun zabawy w pracy, pozwala przezwyciężać trudności w realizacji zadań biznesowych.

To wspaniałe narzędzie sprawia, że firma rozwija się szybciej.

Grywalizacja to nie jest konkurs dla pracowników. To tradycyjne myślenie o zorganizowanym konkursie dla pracowników staje się powoli anachronizmem. Konkursy są dobrym elementem motywacji, ale czy motywują one wszystkich pracowników do rywalizacji? Czy wytworzą rywalizację u wszystkich pracowników, czy tylko u najlepszych, tych którzy zawsze zwyciężali w konkursach firmowych?

Właściwe ustawienie procesów w grywalizacji pozwala zaangażować zdecydowaną większość pracowników. Dobrze zaplanowana grywalizacja uaktywnia tych najsłabszych. To pozwala firmie na zdecydowany wzrost biznesowy. Aktywna armia pracowników jest lepsza od grona najlepszych jej żołnierzy. Globalny wynik osiąga nie tylko 20% jej najlepszych pracowników, ale przy pełnym zaangażowaniu tych pozostałych jej 80% stanu osobowego. To daje znacznie lepsze rezultaty.

Kluczem dobrze przeprowadzonej grywalizacji jest przeszkolony menager.

To on zarządza procesem w swoim obszarze zarządzania. To od niego zależy czy będzie realizował strategie rywalizacyjne, czy zaangażuje podległych pracowników, czy wykorzystując rywalizację zaangażuje podległych pracowników.

To od jego działań będzie uzależnione czy będzie używał stylu pragmatycznego czy autokratycznego w stosunku do członków swojego zespołu. Rola dobrze wyszkolonego menagera jest decydująca w grywalizacji.

Menager odnoszący sukcesy w grywalizacji będzie umiał w przyszłości sam ją przeprowadzić nie czekając na działania przełożonych. Chęć wygrywania jest w nas samych. Raz osiągnięty sukces zachęca nas do utrzymywania go w sposób ciągły.

Sukces goni sukces.

By |2018-09-05T18:34:26+02:00wrzesień 5th, 2018|blog|Możliwość komentowania Grywalizacja – czym jest? została wyłączona

About the Author: