Wyniki Towarzystw Ubezpieczeń na Życie po 2 kwartałach 2020.

/, blog/Wyniki Towarzystw Ubezpieczeń na Życie po 2 kwartałach 2020.

Wyniki Towarzystw Ubezpieczeń na Życie po 2 kwartałach 2020.

21 września KNF opublikował wyniki po 2 kwartale 2020r. Spodziewany spadek w związku z pandemią nastąpił, ale trzeba pochwalić TU, że poradziły sobie lepiej niż Polska gospodarka, mając o połowę mniejszy spadek sprzedaży. Spadek o 4,5% jest mniejszy niż się spodziewałem, a to jest zasługą największych TU, które nawet osiągnęły wzrost sprzedaży w stosunku do 2019r. Nasz największy ubezpieczyciel PZU, bo zawsze trzeba na patrzyć na lidera, zwiększył sprzedaż o 2,6% i za to należą mu się gratulacje, tym bardziej, że czyni w czasie pandemii i kontynuuje to od kilku kwartałów. Wyróżniam też Generali i Aegon. Ale należy wsiąść też pod uwagę wielkość wypłat i sposób sprzedaży w czasie pandemii.

W czasie pandemii ważny jest wynik i sposób jego dokonania. Część TU zwiększyła w tym czasie sprzedaż produktów indywidualnych, a inni produktów grupowych. Wzrost udziału procentowego w zebranej składce, w najbardziej profitowym i długoterminowym biznesie indywidualnym w czasie pandemii osiągnęły TU zaznaczone na zielono i te TU wyróżniam, choć te bez zaznaczenia dobrze sobie dały radę w czasie pandemii. Takie wyniki świadczą o generalnie dobrze prowadzonej strategii długoterminowej strategii sprzedaży. Zaznaczone na czerwono szukały w czasie pandemii szans w sprzedaży ub. grupowych niż indywidualnych. To nie oznacza, że te TU postępowały nieodpowiednio. Rynek jak widać zmniejszył udział procentowy produktów indywidualnych w całkowitej składce o ok. 6%.

Czy HESTIA przeżywa kryzys?
Drugiej co wielkości firmie w ubezpieczeniach majątkowych od wielu lat nie udaje się się zbudować portfela ubezpieczeń na życie. W ubezpieczeniach majątkowych spadek powyżej spadku rynku, a w życiowych choć lepiej niż rynek to wolumenowo daleko odbiega choćby od jej majątkowego rywala WARTY. Ta ostatnia skutecznie zwiększa sprzedaż w majątku, systematycznie zbliżając się do HESTII. Te dwie firmy mające bardzo duży potencjał, nie wykorzystują rynku “życiowego” choć Warta znacznie przewyższa HESTIĘ w zebranej składce w ub.  życiowych. Przy tak dużych bazach, przy tak dużej zebranej składce w ub. majątkowych na pewno te firmy stać na dynamiczne wzrosty, ale czy tego chcą? Ludzie, Ludzie i jeszcze raz ludzie są kluczem do sukcesu, którego życzę tym firmom.

By |2020-09-30T16:53:00+02:00wrzesień 30th, 2020|Bez kategorii, blog|Możliwość komentowania Wyniki Towarzystw Ubezpieczeń na Życie po 2 kwartałach 2020. została wyłączona

About the Author: